Okładka książki Ciała lekkie jak puste walizki
Okładka książki: Agnieszka Stabro - Ciała lekkie jak puste walizki

Wydawnictwo Miniatura
Kraków 2015

Agnieszka Stabro

Ciała lekkie jak puste walizki. Wiersze

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Maja 2016

O książce

Utwory z drugiego tomiku poetyckiego Agnieszki Stabro różnią się nieco od wierszy zamieszczonych w poprzedniej publikacji (Kontury istnienia, Miniatura, Kraków 2012). Miłosne impresje zastąpiły refleksje o otaczającym świecie oraz o rzeczywistości, trafne obserwacje i nierzadko gorzkie wnioski wyciągane przez poetkę. Nie oznacza to jednak, że autorka całkiem porzuciła miłosną lirykę. W najnowszym tomiku pojawiają się również utwory dotyczące uczucia, tęsknoty, przemijania; tak charakterystyczne dla dotychczasowej twórczości Agnieszki Stabro. Wiersze Agnieszki Stabro są delikatne, pełne wrażliwości, nie na narzucające się ze swoją ekspresją. Poetka opisuje świat kruchy, nieustannie zagrożony w swym istnieniu, pełen ulotnych wrażeń, nie do końca spełnionych miłości, cudów na małą jednostkową miarę.

O autorce

Agnieszka Stabro

Agnieszka Stabro, urodzona 9 czerwca 1987 roku w Warszawie, poetka, autorka opowiadań i powieści, eseistka, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oddział w Warszawie oraz Stowarzyszenia Autorów i Wydawców COPYRIGHT POLSKA. Absolwentka Wiedzy o Kulturze oraz Animacji Kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka recenzji książkowych, reportaży oraz wywiadów radiowych. Publikowała w miesięczniku „Kraków”, piśmie „Topos”, „Podglądzie”, krakowskiej niezależnej, lokalnej gazetce literacko-artystycznej oraz na literackich portalach internetowych. Dwa razy wyróżniona w konkursach literackich. Zdobywczyni nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca. W latach 2010-2015 związana z literacką radiową audycją literacką „Książki pod Lupą”. Autorka e-booka „W domu na polanie” (Wydawnictwo Nowy Świat),  tomików poetyckich: „Jeziora pamięci” (Dom Kultury Praga), „Kontury istnienia” (Wydawnictwo Miniatura), „Ciała lekkie jak puste walizki” (Wydawnictwo Miniatura), książek: „Życie listami pisane. Zbeletryzowana opowieść o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej” (Wydawnictwo Bellona) i „Masz na imię Camille. Zbeletryzowana biografia Camille Claudel” (Wydawnictwo MG). Wybrała, opatrzyła wstępem oraz skomponowała dwa wybory wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Kłaniaj się Tatrom” (Wydawnictwo Miniatura) i „Wiersze magiczne” (Wydawnictwo Miniatura). Autorka przekładu libretta Jules’a Barbiera i Michela Carrégo do opery „Faust” Charles’a Gounoda dla Opery Wrocławskiej. (przekład z języka francuskiego na polski).

Z recenzji...

Kolejną książką, którą chciałbym państwu polecić jest tom poetycki Agnieszki Stabro Ciała lekkie jak puste walizki. To trzecia książka poetycka tej młodej autorki, przedtem wydała arkusz poetycki Jeziora pamięci oraz tom  Kontury istnienia. Jest też autorską zbeletryzowanej opowieści o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej zatytułowanej Życie listami pisane. Wiersze Agnieszki Stabro są delikatne, pełne wrażliwości, nie na narzucające się ze swoją ekspresją. Poetka opisuje świat kruchy, nieustannie zagrożony w swym istnieniu, pełen ulotnych wrażeń, nie do końca spełnionych miłości, cudów na małą jednostkową miarę. Ciekawy jest w tym tomie obraz Boga, ukrytego nie w starannie ukrytych monstrancjach, lecz w ogromie przyrody: „Trzeba modlić się do gór \ nie do ołtarzy \ Tam Go nie ma \ Jest \ w zapachu lasów \ poszyciu sosen \ w wietrze u szczytu”.

Marek Ławrynowicz
recenzja z portalu pisarze.pl, 4.04.2016

Z recenzji...

Małe tęsknoty i cuda na codzienną miarę

Tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca powędrował w maju do młodej poetki i autorki opowiadań – Agnieszki Stabro. Jury postanowiło nagrodzić autorkę za jej drugi zbiór wierszy pt. Ciała lekkie jak puste walizki.
Sama autorka mówi o sobie tak: „Pisanie wierszy pozwala mi wyrazić to, czego nie potrafię wypowiedzieć, a opowiadanie historii, tych prawdziwych i zmyślonych, to sposób na mierzenie się z życiem”. I dodaje, że inspirację czerpie z wierszy ks. Jana Twardowskiego i Bolesława Leśmiana. Utwory z drugiego tomiku poetyckiego Stabro różnią się nieco od wierszy zamieszczonych w jej poprzedniej publikacji pt. Reklama Kontury istnienia (Kraków 2012). W nagrodzonym tomiku miłosne impresje zastąpiły refleksje o otaczającym świecie, obserwacje i nierzadko gorzkie wnioski. Nie oznacza to jednak, że autorka całkiem porzuciła lirykę. W tomiku Ciała lekkie pojawiają się bowiem charakterystyczne dla dotychczasowej twórczości Stabro utwory o tęsknocie i przemijaniu. Recenzenci zwracają uwagę na delikatność, pełnię wrażliwości i nienarzucającą się ekspresję jej wierszy. Poetka opisuje świat kruchy, nieustannie zagrożony w swym istnieniu, pełen ulotnych wrażeń, nie do końca spełnionych miłości i cudów na małą, jednostkową miarę.
Laureatka Krakowskiej Książki Miesiąca jest absolwentką Wydziału Polonistyki UW i członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Recenzja z portalu
www.dziennikpolski24.pl, 18.05.2016