Okładka książki On

Zośka Papużanka

On

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Czerwca 2016

O książce

Nowa powieść autorki nominowanej do nagrody Nike i Paszportów Polityki Szopki .

Jest taki sobie.
Źle się uczy.
Nie zadaje pytań.
Gubi zeszyty, obgryza paznokcie.
Nie ma żadnych ambicji.
Nie będzie nikim ważnym.
Wszyscy się z niego śmieją.
Miała go kochać i być dumna. A głównie się wstydzi.

Bohater najnowszej powieści Zośki Papużanki nie nadaje się na bohatera powieści. Jak go kochać? Co zrobić, gdy rzeczywistość za nic ma nasze oczekiwania i przybiera kształt, jakiego nie chcemy?

O autorce

Zośka Papużanka - autorkaZośka Papużanka, urodzona w 1978 roku. Ukończyła teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim; obroniła doktorat o recepcji sztuk Federica Garcíi Lorki w polskich teatrach,  uczy języka polskiego w bardzo dobrej szkole. Pisze. Czyta. Lista jej ulubionych pisarzy jest długa, na czele niezmiennie jednak Vladimir Nabokov.
W 2012 roku wydała pierwszą powieść Szopka, która zyskała duży aplauz wśród krytyków literackich, popularność wśród czytelników i przyniosła Autorce nominacje do NIKE i Paszportu Polityki. W 2016 roku ukazała się jej druga powieść, o tytule On, a w 2017 zbiór opowiadań  Świat dla ciebie zrobiłem.
Mieszka w Krakowie z mężem i dwójką synów. Pisze piórem. Nie ma ani jednej pary czarnych butów. Lubi jeździć po świecie. Lubi malarstwo, wino i ludzi. Nie lubi cyrku, mebli obitych skórą i ludzi. Zbiera kolczyki. Chciałaby mieć dom z ogrodem i koło garncarskie. Sadzenie drzew i lepienie garnków uważa za ważniejsze od pisania książek.

Z recenzji...

Nie jesteśmy wyjątkowi. Nie jesteśmy niepowtarzalni. W epoce indywidualizmu to dość ponura konstatacja. Ale Papużanka opatruje ją humorem, nostalgią i zaskakującym liryzmem.

Piotr Kofta