Okładka książki Kolor i blask

Bożena Kostuch

Kolor i blask. Ceramika architektoniczna i mozaiki w Krakowie oraz Małopolsce po 1945 r.

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Kwietnia 2016

Książka jest adresowana do szerokiego grona odbiorców, jest prekursorskim opracowaniem systematyzującym i poszerzającym wiedzę na temat powojennej plastyki w architekturze Małopolski, a jednocześnie atrakcyjnym przewodnikiem po opisywanych miejscach i ich historii oraz pięknym, zawierającym blisko 700 zdjęć albumem ukazującym dekoracyjne walory ceramiki i mozaiki.

Przedstawione dekoracje znajdują się w urzędach, domach wczasowych i sanatoriach, kinach, dworcach, sklepach, szkołach i basenach w 32 miejscowościach, a wykonane zostały w latach 1950–1993 z ceramiki, a także szkła i materiałów eksperymentalnych. To istotny głos w dyskusji na temat roli i wartości tego typu kompozycji oraz konieczności ich ochrony.