Okładka książki Wiatraki
Okładka książki

Wydawnictwo Marginesy
Warszawa 2018

Krzysztof A. Zajas

Wiatraki

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Maja 2019

O książce

Podkomisarz Lucjan Bałyś, wysłany na konferencję na Pomorze, zostaje wmieszany w porachunki miejscowych gangsterów. Z początku uznaje to za szczęśliwy traf – uwielbia adrenalinę i praworządność. Tyle że to nie zabawa.

W tym samym czasie blisko Słupska ktoś w sposób bestialski i makabryczny morduje trzech mężczyzn, a Bałyś znika bez śladu…

Inspektor Krzycki wyrusza na pomoc. Obudził zmory ponurej przeszłości, z którymi w końcu trzeba się zmierzyć. Musi działać na pograniczu policyjnej logiki i irracjonalnej intuicji, bo tylko w ten sposób zdoła odnaleźć i uratować przyjaciela. Co było dawno i wydawało się błahe, okazuje się najważniejsze dla rozwiązania krwawej zagadki. Tak mu się przynajmniej wydaje.

Krzyckiego ściga brudna przeszłość. Lucka – brudna teraźniejszość, która każe mu wreszcie wydorośleć. A nad tym wszystkim niesie się upiorny szum skrzydeł pomorskich wiatraków...

Krzysztof A. Zajas efektownie rozpoczyna trylogię pomorską.

Opinie o książce

Groza, tajemnica i strach. Złe charaktery, brudne sprawy i wiara w triumf dobra. W pierwszym tomie trylogii, w której zabiera nas na Pomorze, Zajas prowadzi z czytelnikiem inteligentną grę, której wynik do końca nie jest przesądzony.

Michał Nogaś

Będzie tak. Pewnego dnia (najlepiej dziś) kupicie sobie tę powieść, a może ktoś wam ją podaruje. Zaczniecie czytać w sypialni albo w hotelu podczas służbowego wyjazdu. Na początku coś tam jeszcze będzie do was z zewnątrz docierało, ale po kilku stronach fabuła wciągnie was tak bardzo, że dźwięki świata ucichną.

Inni pisarze pozwalają czytelnikowi podglądać głównego bohatera, gdy szuka rozwiązania zagadki. Zajas wrzuca nas w sam środek sensacyjnych wydarzeń i sprawia, że stajemy się ich częścią.

Grzegorz Jankowicz

Krzysztof A. Zajas w każdej książce z łatwością udowadnia, że jest zręcznym i błyskotliwym twórcą nietuzinkowych bohaterów i niebanalnych intryg. W „Wiatrakach” jednak robi coś jeszcze: pozwala się poznać jako autor przewrotny i zabójczo inteligentny. Dla czytelnika kryminałów prawdziwym wyzwaniem jest obcowanie z powieścią takiego pisarza właśnie.

Ireneusz Grin

O autorze

Krzysztof A. Zajas - literaturoznawca, kulturoznawca, tłumacz, profesor polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor znakomitej kryminalnej „trylogii grobiańskiej”: Ludzie w nienawiści (2014), Mroczny krąg (2015) oraz Z otchłani (2016). W wydawnictwie Marginesy ukazała się powieść „Oszpicyn” (2017), która znalazła siew ścisłym finale nominowanych do nagrody Wielkiego Kalibru. Jego ulubionym pisarzem jest Stephen King i podobnie jak jego mistrzowi przyświeca mu zasada: książka ma być do czytania.