Okładka książki Organy na krańcach świata
Okładka książki

Wydawnictwo Petrus
Kraków 2019

Mateusz Borkowski

Organy na krańcach świata

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Kwietnia 2019

O książce

Ceniony krakowski organista Marek Stefański, jeden z najwybitniejszych współczesnych organistów, zabiera nas w pasjonującą muzyczną podróż dookoła świata. W swoich rozmowach z muzykologiem Mateuszem Borkowskim, wirtuoz organów opowiada o swoich artystycznych przygodach na pięciu kontynentach. Przepełnione zabawnymi anegdotami spotkania z muzyką są nie tylko okazją do poznania historii i tradycji wyjątkowych miejsc, ale przede wszystkim możliwością zetknięcia się z interesującymi i wartościowymi ludźmi, ich kulturą, wrażliwością i tym, jak reagują na muzykę organową.

Rozmowy z Markiem Stefańskim są nie tylko próbą podsumowania bogatej drogi twórczej artysty, ale także przyczynkiem do rozważań nad rolą organisty i muzyki kościelnej we współczesnym świecie. Artysta odkrywa i przybliża również ważne miejsca związane z organistyką – te dalekie i te bliskie, w których ukryte jest sacrum. Czytelnik ma szansę poznać więc bogate dziedzictwo organowe nie tylko Krakowa, ale całego kraju i świata.

O autorze

Mateusz Borkowski - muzykolog, publicysta, krytyk muzyczny. Urodzony w 1984 roku w Krakowie. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracował m.in. z Muzyką w Mieście, Gazetą Wyborczą, Tygodnikiem Powszechnym, Dziennikiem Polskim i miesięcznikiem Kraków. Recenzent Ruchu Muzycznego i portalu Studio Krytyka, autor tekstów i opracowań muzykologicznych do programów koncertowych i operowych oraz tekstów do płyt. Autor rozmów Filharmonia to ludzie na 70-lecie Filharmonii Krakowskiej, współautor Dla Ciebie śpiewam. Rozmowy na 50 Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju oraz autor Spod estrady – wywiadu - rzeki z Janem Kalinowskim i Markiem Szlezerem. Autor książki Złota klatka wydanej w 2017 roku, będącej zapisem obszernego wywiadu z reżyserem operowym Michałem Znanieckim. Razem z Agnieszką Radwan-Stefańską, pomysłodawca i współautor cyklu felietonów Solo i w duecie prezentowanego na antenie Radia Kraków od 2017 roku. Na co dzień nauczyciel teorii muzyki w Szkole Muzycznej I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie.