Okładka książki Prawdziwe życie
Okładka książki

Wydawnictwo a5
Kraków 2019

Adam Zagajewski

Prawdziwe życie

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Grudnia 2019

O książce

Wzrok poety jest skierowany w przeszłość, ale ton łagodnej melancholii, do którego zdążył nas przyzwyczaić, przełamuje się tu nastrojem niepokoju. Utracone dzieciństwo i młodość; życie, które przepadło lub zostało unicestwione nie tyle przez czas, ile przez kosmiczne katastrofy – to motywy przewodnie. Nadchodzi kres czasów, mówi poeta, i nic nie można na to poradzić. Ratunkiem jest pamięć – zarówno przywołanie dni szczęścia i umiaru, jak i pamięć zbrodni i zła. Należy uważnie patrzeć, zapamiętywać piękno i okrucieństwo świata skazanego na zagładę, to przesłanie dla nas, żyjących „sto lat od zakończenia / pierwszej wojny”.

„Prawdziwe życie” otwiera wiersz będący szkicem do portretu rodziców; ich przyjazne i uważne spojrzenie zdaje się towarzyszyć poecie przez całe życie, szczególnie intensywnie w chwilach refleksji nad własnymi wyborami i wartością twórczości. Bo zbiór ten jest próbą podsumowania, scalenia i nazwania doświadczenia istnienia.

To piękna i znacząca książka.

Seria Poetycka Wydawnictwa a5 pod redakcją Ryszarda Krynickiego, tom 106

O autorze

Adam Zagajewski - poeta, eseista i prozaik, urodził się 21 czerwca 1945 roku we Lwowie. Dzieciństwo spędził w Gliwicach, studiował Uniwersytecie Jagiellońskim psychologię i filozofię. Współtwórca nowofalowej grupy poetyckiej Teraz i współautor jej manifestów programowych. Charakter programowy ma również wspólna książka krytyczna Zagajewskiego i Juliana Kornhausera Świat nieprzedstawiony (1974). Jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych polskich pisarzy za granicą, jego książki poetyckie i eseistyczne tłumaczone są na najważniejsze języki świata i ukazują się m. in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Izraelu, Niemczech i Szwecji. Laureat licznych prestiżowych nagród literackich, krajowych i zagranicznych.