Okładka książki "Szczelinami"
Okładka książki

Wydawnictwo Powergraph
Warszawa 2022

Wit Szostak

Szczelinami

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Października 2022

O książce

Założenie jest czysto powieściowe: spisać życie – autoportret poetki lecz zrobić to z założenia za pomocą form niepowieściowych krótkich i pełnych przemilczeń, a potem czytelnika zaprosić do niezwykłej gry w sklejanie życia narratorki z okruchów jej najintymniejszych doświadczeń: dojrzewania, miłości i rozstań rozczarowań i macierzyństwa, trudnych relacji rodzinnych długiego cienia przeszłości losu kobiety w świecie rządzonym przez mężczyzn. Zmysłowa i cielesna, niedopowiedziana i bezkompromisowa, nieoczywista i prawdziwa. Ta książka jest jak kobieta.

(Powyższy opis pochodzi od wydawcy.)

Nierecenzja

Jeśli sięgniecie po książkę Szczelinami Wita Szostaka, nie odkładajcie jej od razu na półkę. Niech was nie przeraża bez mała czterysta stron. Dajcie szansę tej pięknej i wzruszającej historii rozgrywającej się w Krakowie, Krzeszowicach i Rdzowie, a opowiadanej przez... narratorkę. Tak – to jest opowieść kobiety napisana przez mężczyznę! To prawda – trochę inaczej, bo w postaci poetyckich „niewierszy”. Pełnia życia zawarta na jej kartach musi pobudzać wyobraźnię czytelnika wśród niedopowiedzeń przeciskających się nawiasowymi szczelinami. Proza codzienności, dziecięce lęki, pierwsze zauroczenia, miłosne uniesienia, cierpienie i ból, w końcu odchodzenie bliskich i pustka… Tak toczy się opowieść strona za stroną, niewiersz za niewierszem… Ani się obejrzymy, gdy przeczytamy ostatni tekst. Czy poczujemy ulgę? Wątpię… Ta książka jest swoistą platformą, która pobudza do szerokiej dyskusji. Mam nadzieję, że nie tylko wśród krytyków, ale i czytelników – zauroczonych, czujących się wyprowadzonymi w pole czy zniesmaczonych? Wszak to prowokacja, bo niby w tytule powieść, ale pisana nie prozą, a niewierszami! Autor przyznaje w jednej ze szczelin nawiasowych, że (niewiersze są ślepo niewierne / i w tym cała moja nadzieja).

Janusz M. Paluch

O autorze

Wit Szostak – autor powieści, opowiadań i dramatów. Jego książki były nominowane do Nagrody Literackiej Nike (Fuga, 2012) i do Paszportów Polityki (Sto dni bez słońca, 2014). Szostak mieszka w Krakowie z żoną i trójką dzieci. Jako Dobrosław Kot publikuje teksty filozoficzne.