Okładka książki Coraz bliżej albo coraz mniej

Wydawnictwo Znak
Kraków 2017
ISBN 978-83-24049-85-1

Józefa Hennelowa

Coraz bliżej albo coraz mniej

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Grudnia 2017

O książce

Krakowska Książka Miesiąca Grudnia 2017 wręczenie nagrodyRozważania zawarte w niniejszym zbiorze charakteryzują paradoksy: precyzja argumentów wyrażona w felietonowej formie, uniwersalność pytań wynikających z bieżących wydarzeń, jasny przekaz ujęty w ramy bogatej polszczyzny.
Najważniejszy z paradoksów dotyczy jednak samej treści prezentowanych tu tekstów. Mówią one o byciu w Kościele i byciu częścią narodu, co wbrew dominującym trendom dla Autorki jest równoznaczne z ciągłym stawianiem elementarnych pytań, kwestionowaniem konwenansów i stereotypów. W tej książce Józefa Hennelowa jawi się nam, jako jedna z najprzenikliwszych obserwatorek życia w Polsce XXI wieku.

Na wręczenie nagrody i spotkanie z autorką zapraszamy 5 grudnia o godz. 18.00 do Czytelni Filii 21 Biblioteki Kraków przy ul. Królewskiej 59 w Krakowie. Spotkanie poprowadzi Marta Szostkiewicz.

O autorce

Józefa Hennelowa – publicystka, działaczka katolicka, wieloletnia redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, w którym pełniła m.in. funkcje sekretarza redakcji i zastępcy redaktora naczelnego. Członkini zespołu miesięcznika „Znak”, na którego łamach obecnie prowadzi rubrykę „Coraz bliżej albo coraz mniej”. W latach 1989–1993 posłanka na Sejm z ramienia Solidarności, a potem Unii Demokratycznej.

Z recenzji...

Nazwisko pani Józefy Hennelowej łączone jest często z terminem „Kościół otwarty”. Każdy go rozumie inaczej, ale mnie jest bliskie znaczenie, które w swoich pismach nadał mu papież Franciszek. Oznacza ono u niego ni mniej, ni więcej jak „Kościół miłosierdzia”. Z kart tej książki płynie właśnie taka wrażliwość i takie miłosierdzie, o którym mówi papież.

bp Grzegorz Ryś