Okładka książki STU Teatr Krzysztofa Jasińskiego

Edward Chudziński

STU teatr Krzysztofa Jasińskiego

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Lutego 2017

„STU Teatr Krzysztofa Jasińskiego” pod redakcją Edwarda Chudzińskiego to jest trzecia książka o Teatrze STU. Powstała z okazji jubileuszu, tym razem 50-lecia.
W tym tomie  punkt ciężkości został przesunięty na współczesność, czyli wiek XXI i na osobę Krzysztofa Jasińskiego. Wprawdzie rola założyciela i od 50 lat nieprzerwanie dyrektora jest w Teatrze STU oczywista, ale w różnych latach był on rozmaicie postrzegany.
W tej książce autorzy pokazują go jako człowieka i artystę mającego pełne prawo powiedzieć: Teatr STU to ja. Bo jak piszą autorzy: „Zdarzyło się bowiem po raz pierwszy w dziejach teatru polskiego, że założyciel i twórca jednego z nich, któremu dał imię STU, kieruje nim nieprzerwanie od pół wieku. Żeby ten okres ogarnąć, przybliżyć i choćby w sposób selektywny naświetlić, wydawnictwo rozrosło się nam do wielkości księgi. A jest ona nietypowa, bo i jubileuszowa, i pamiątkowa, i hybrydowa. Można zatem przypuszczać, że każdy w niej coś dla siebie znajdzie”.

ChudzińskiEdward Chudziński – doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki (historyk literatury), teoretyk i praktyk dziennikarstwa. Wykładowca w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, prowadzi także zajęcia na Podyplomowym Studium Dziennikarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor, współautor i redaktor publikacji książkowych z zakresu dziejów regionalizmu w Polsce, wiedzy o kulturze literackiej, wiedzy o mediach oraz wiedzy o teatrze.