Okładka książki Moja akademia

Wydawnictwo ASP
Kraków 2017

Adam Wsiołkowski

Moja Akademia

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Czerwca 2018

O książce

Adam Wsiołkowski wybitny krakowski malarz i grafik, były rektor ASP w Krakowie, opisał swoistą autobiografię, w której zawarł swoją drogę od studenta do rektora w krakowskiej Akademii. Poprzez pryzmat własnej historii prezentuje codzienne życie uczelni od końca lat 60. ubiegłego wieku aż po współczesność – radości i troski artystów, relację mistrz-uczeń, na jakiej opiera się nauczanie, przeradzającą się często w przyjaźń; przedstawia także dylematy związane z zarządzaniem tak wyjątkową społecznością, gromadzącą silne indywidualności. Bogato ilustrowane wydawnictwo obfituje w anegdoty i sytuacje humorystyczne, a jednocześnie ma dużą wartość historyczną ukazując życie w Akademii na przestrzeni ostatniego półwiecza. Pełen ciepła i humoru styl narracji pozwala czytelnikowi wejść w świat artystów, który dla większości ludzi jest dość hermetyczny i niezrozumiały.

Książka Adama Wsiołkowskiego uświetnia wspaniały jubileusz dwustulecia krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, najstarszej polskiej uczelni plastycznej. Autor nawiązuje do najlepszych tradycji – nie jest pierwszym rektorem, który spisał swoje wspomnienia: przed nim był Julian Fałat.

źródło: https://wydawnictwo.asp.krakow.pl

O autorze

Adam Wsiołkowski

Urodzony w 1949 r. w Krakowie. Studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych; dyplom w 1973 r.

W tymże roku rozpoczyna pracę pedagogiczną w Akademii, uzyskując w 1992 r. tytuł profesora. Prowadzi pracownię malarstwa. W latach 2008–2012 był rektorem ASP.

Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. Autor cyklów malarskich „Matnia” (od 1972), „Zjawisko” (od 1974), „Miasto nieznane” (od  1979), „Autoportret” (od 1979), „Obecność” (od 1984), „Felek i ja” (od 2003).  W roku 1973 opracował projekt kolorystyki zewnętrznej elektrowni „Dolna Odra” pod Szczecinem. Uczestniczył w około 200 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Miał ponad 60 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Berlinie, Nowym Jorku, Pradze, Paryżu, Norymberdze i Kijowie.

Laureat wielu nagród w konkursach malarstwa, rysunku i plakatu. W 1991 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki RP za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne, w roku 2012 nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wkład w rozwój wyższego szkolnictwa artystycznego; Nagrodę Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi” w 2015 r.; Nagrodę Miasta Krakowa w 2015 r.; Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta w 2013 r. W latach 1981/82 przebywał w USA na półrocznym stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, uzyskując tam stypendium Fundacji Ford & Rockefeller.

Jest wiernym panem jamnika szorstkowłosego Felka Trzeciego.

Prace w zbiorach: Muzea Narodowe w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Kielcach; Muzea Okręgowe w Tarnowie i Toruniu, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum ASP w Krakowie; Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego; Muzeum Lubelskie w Lublinie; Muzeum Chełmskie w Chełmie; Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; Muzeum Miasta Jaworzna; Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży; Muzeum Częstochowskie; Muzeum Plakatu w Wilanowie; kolekcja Centrum Sztuki „Studio” im. S.I. Witkiewicza w Warszawie; kolekcja ostromecka Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy; Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu; Bank Przemysłowo-Handlowy w Krakowie; galerie BWA w Poznaniu, Sieradzu i Białymstoku; Fundacja Malarstwa Polskiego w Lesku; The New York Public Library, Polish Institute of Arts & Sciences, The Kosciuszko Foundation – Nowy Jork; muzeum Mondriaanhuis w Amersfoort w Holandii; muzeum Fundación Antonio Pérez w Cuenca w Hiszpanii oraz kolekcje prywatne w kraju i za granicą.