Okładka książki "Kraków zasługuje na Operę"
Okładka książki

Opera Krakowska
Kraków 2014

Anna Woźniakowska

Kraków zasługuje na Operę

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Listopada 2014

O książce

Z okazji swojego Jubileuszu Opera Krakowska wydała książkę pt. „Kraków zasługuje na Operę”, kompendium wiedzy o 60-ciu latach działalności krakowskiej instytucji. Jej autorką jest Anna Woźniakowska, długoletnia recenzentka muzyczna „Dziennika Polskiego”, znana także z artykułów w „Krakowie”, „Ruchu Muzycznym”, książek o Jadwidze Romańskiej czy rozmów z Adamem Walacińskim.

W pierwszej części publikacja jest repliką książki „Czy Kraków zasługuje na Operę?”, wydanej w 1999 r., w drugiej - opisem następnych 15 lat pracy Opery Krakowskiej do ostatniej premiery poprzedniego sezonu - „Skrzypka na dachu” na krakowskim Kazimierzu w czerwcu br. W ten sposób powstał pełny przewodnik po dziejach naszej sceny - od początków kształtowania się życia operowego w dawnym Krakowie i okoliczności powstania teatru operowego jako instytucji poprzez charakterystykę okresów kolejnych dyrekcji, powstanie siedziby aż po opis ostatnich wydarzeń sezonu 2013/2014.

Dużym atutem książki jest odtworzenie obsad wszystkich spektakli premierowych, podanych w spisie premier od powstania instytucji w 1954 roku. Znajdziemy tu także wykaz wszystkich dyrektorów i kierowników muzycznych oraz jakże cenny indeks nazwisk.

Przede wszystkim jednak książka Anny Woźniakowskiej jest pełnym przekazem o działalności artystycznej Opery Krakowskiej podczas 60-ciu minionych lat. Autorka szczegółowo charakteryzuje sezon po sezonie, przytaczając opinie o spektaklach, przypominając sylwetki artystów, działających na scenie i pracowników zasłużonych dla jej funkcjonowania. Materiałem do przypomnienia ludzi i przedstawień są liczne fotografie, które ilustrują opowieść o krakowskiej scenie.

O autorce

Anna Woźniakowska (ur. 1942 r.) – polska dziennikarka radiowa, krytyczka muzyczna.