Okładka książki Kraków 1900

Urszula Kozakowska-Zaucha

Kraków 1900

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Stycznia 2019

O książce

Wystawie „Kraków 1900” towarzyszy książka Urszuli Kozakowskiej-Zauchy po tym samym tytułem. – To kolejne, po popularnym „Stanisławie Wyspiańskim” Łukasza Gawła, niezwykle atrakcyjne wydawnictwo z nowej popularno-naukowej serii Muzeum Narodowego w Krakowie – mówi Sylwester Oruba, kierownik Wydawnictwa MNK. – Znajdziemy w nim m.in. charakterystykę prądów myślowych i artystycznych definiujących opisywany okres, obraz życia codziennego w epoce Młodej Polski, biografie tworzących wówczas artystów, ciekawostki. Przejrzysta szata graficzna oraz ponad 200 kolorowych ilustracji sprawiają, że czytanie tej książki to prawdziwa przyjemność – niezależnie od tego, czy czytelnik widział wystawę w Kamienicy Szołayskich.

Miłośników epoki Młodej Polski zachęcamy także do sięgnięcia po publikacje związane z przekrojową wystawą twórczości Stanisława Wyspiańskiego, prezentowaną w Gmachu Głównym MNK. Ich listę otwiera katalog „Wyspiański” z blisko pięciuset barwnymi reprodukcjami, opracowany przez Danutę Godyń i Magdalenę Laskowską. Biografia Stanisława Wyspiańskiego autorstwa Łukasza Gawła pozwala poznać życie, fascynacje, serię rozczarowań i nadchodzący w cieniu śmierci sukces krakowskiego artysty. Natomiast dzięki współpracy Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego po raz pierwszy ukazały się drukiem szkicowniki Stanisława Wyspiańskiego z naukowo-artystycznych wypraw na południe Polski pod kierownictwem prof. Władysława Łuszczkiewicza.

Wydawnictwa można kupić m.in. w muzealnych księgarniach oraz poprzez stronę internetową: www.mnk.pl/sklep

O autorce

Urszula Kozakowska- Zaucha

Historyk sztuki, kustosz w Muzeum Narodowym Krakowie. Kurator wystaw sztuki związanej z okresem Młodej Polski: Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego i jego uczniów, a także wystaw przekrojowych w tym ostatniej: „Kraków 1900” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Współautorka Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie i przygotowywanej tu Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI wieku. Autorka książek: "Jan Stanisławski", "Kresy w sztuce polskie”, „Kraków 1900”, a także katalogów, folderów, towarzyszącym wspomnianym wyżej wystawą.