Okładka książki Widok piękny bez zastrzeżeń

Justyna Nowicka

Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Maja 2017

O książce

Publikacja o charakterze albumu zawiera liczne zdjęcia Tatr wykonane przez Karłowicza podczas górskich wypraw, przede wszystkim unikatowe fotografie pochodzące z prywatnych albumów kompozytora, opatrzone jego własnoręcznymi podpisami, a udostępnione przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Książkę otwiera esej Justyny Nowickiej, omawiający konteksty fotograficznej twórczości Karłowicza, a zamyka relacja Mariusza Zaruskiego, pioniera taternictwa i przyjaciela kompozytora, który pierwszy ruszył mu z pomocą i przewodził akcji ratunkowej. W albumie znajdują się także wspomnienia z górskich wędrówek, które kompozytor publikował w „Taterniku” i „Pamiętniku Towarzystwa Tatrzańskiego”, bogaty materiał ilustracyjny oraz kronika ważniejszych wydarzeń z życia Mieczysława Karłowicza.

Ze wstępu:
Trzy albumy liczące 129 zdjęć w formacie 8,5 × 11 cm, zachowane w zbiorach Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie, o których pisał Karłowicz, że są „w zasadzie nienaruszalne”, to zbiór wyjątkowy. Pochodzą z lat 1906–1908. Dwa z trzech albumów podpisane zostały ręką autora – białym tuszem, kaligraficznym, starannym pismem. Ponadto w zbiorach biblioteki zachowało się 91 szklanych klisz, przechowywanych w specjalnych drewnianych pudełkach. Kompozytor sam wywoływał i wybierał zdjęcia do albumów. Karłowicz jest tu więc nie tylko autorem, ale także świadomym edytorem swoich zdjęć, a zachowany do dziś oryginalny, autorski układ to absolutny wyjątek w dorobku fotografów taterników. Zachowane zdjęcia to estetyczna kwintesencja myślenia Karłowicza o górach. Wysokie, puste, odważnie kadrowane Tatry uosabiają te wartości, które dla „uczuciowego alpinisty” miały w górach charakter fundamentalny.

Justyna Nowicka

O autorce

Justyna Nowicka

Justyna Nowicka – filolog klasyczny z wykształcenia, radiowiec z wyboru. Entuzjastka widowisk, sztuk wizualnych i muzyki współczesnej. Rozmawiała m.in. z Magdaleną Abakanowicz, Czesławem Miłoszem, Krzysztofem Pendereckim, Mirosławem Bałką i Lukiem Tuymansem, Krystianem Lupą, Janem Klatą, Wilhelmem Sasnalem. Współautorka dokumentalnych książek o dziejach Opery Krakowskiej i Polskiego Radia w Krakowie. Kolekcjonerka. Żona swojego Męża.
Prowadzi audycję na antenie Radia Kraków – „Koło kultury – Sztuki wizualne i teatr”.

Wywiad z autorką..

W dzieciństwie słuchałam... siebie samej godzinami przy fortepianie. Nie polecam!
Moja Babcia/dziadek słuchali... sądziłam, że słuchają Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Obrazek z Jej ikoną stał na radioodbiorniku.
Mój radiowy debiut to... absolutna klasyka. Sonda na starym Kleparzu wśród przekupek.
Kiedy zapala się czerwone światełko...  myślę, że raczej powinno być zielone.
Chciałbym zrobić wywiad z... prof. Ryszardem Przybylskim. Ale wcześniej musiałabym wziąć roczny urlop.
Na wakacje zabieram ze sobą... powieści fantasy. Dużo takich powieści. Ten świat to za mało.
Mój ulubiony deser to… tapioka. Znacie?
Gdybym nie pracowała w radiu to... uczyłabym łaciny w szkole.
Zawsze kibicuję... mam słabość do zwyciężonych.
Roczny urlop spędziłbym… no właśnie... Czytając książki do jednego wywiadu. Od Demokryta po Mandelsztama.
Ulubione miejsce w Krakowie… przy stole.
Ulubione miejsce w Małopolsce… Ojców i okolice. Z powodu kamiennego słonia, który udaje, że wyrzeźbił go sam Bernini.

Rozmawiał Witold Siemaszkiewicz