Okładka książki "Wolność albo śmierć"
Okładka książki


Kultura Gniewu
Warszawa 2022

Aleksandra Herzyk

Wolność albo śmierć

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Marca 2023

O książce

Kwiecień 1792 roku, twierdza Szpilberg. Niebezpieczną więźniarkę Franciszkę Barre niespodziewanie odwiedza cesarski oficer Juliusz von Mensdorff. Czego może oczekiwać od zniszczonej więzieniem morderczyni? I co może jej w zamian zaoferować?

Wkrótce Franciszka pod fałszywym imieniem i nazwiskiem trafia do Paryża, na którego ulicach wrze od rewolucyjnych emocji. Jedną niewłaściwą uwagę można przypłacić tam życiem, a to, jakie poglądy uchodzą za rewolucyjnie poprawne, zmienia się niesłychanie szybko.

Bohaterka Wolności albo śmierci musi błyskawicznie odnaleźć się w zupełnie nowych realiach, wydeptać w nich własne ścieżki i ocenić, od kogo uzyska to, czego poszukuje i komu może zaufać. Czy będzie to Gaspard, znajomy malarz i republikanin idealista, którego oburza przemoc rewolucji? Czy może obywatelka Klara Lacombe, której nawet rana postrzałowa nie zmusi do opuszczenia pola bitwy o republikę?

W tej skomplikowanej siatce zdarzeń i emocji, najtrudniejszym wyzwaniem dla Franciszki okaże się jednak konfrontacja z własną przeszłością, która niespodziewanie powróci do niej w samym centrum rewolucyjnego wiru. Fale wściekłości będą się od tej pory mieszać w niej z dręczącymi wyrzutami sumienia, ryzykownymi gestami spróbuje pokonać wątpliwości i rozpacz, ale czy zdoła je wyciszyć?

Wolność albo śmierć autorstwa Herzyk to komiks płaszcza i szpady, przygodowa epopeja dziejąca się w burzliwych czasach Rewolucji Francuskiej.

(Opis pochodzi od wydawcy)

Odwagi! To przecież komiks!

Kiedy otwierałem książkę autorstwa Herzyk zatytułowaną Wolność albo śmierć, wiedziałem co mnie czeka – komiks, którego tematem jest historia Rewolucji Francuskiej. Główna bohaterka – Franciszka Barre, uwikłana w morderstwo żandarma, trafia do ciężkiego więzienia w twierdzy Szpilberg. W 1792 roku wydostaje ją stamtąd austriacki wywiad. Jako agentka wysłana została do Paryża, gdzie ma za zadanie obserwować dramatyczne wydarzenia rewolucji. Autorką dialogów i ilustracji jest Aleksandra Herzyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, związana z Pracownią Rysunku III dra Jakuba Woynarowskiego. Żywa narracja, zaskakujące zwroty akcji, doskonała grafika i nastrojowa kolorystyka prezentowanych obrazów jest doskonałą okazją dla czytelników do powrotu do komiksu. Bo kto z nas nie przeszedł w dzieciństwie czy młodości przez fascynacje komiksem?! Niektórym do dziś to zostało! Prezentowana książka jest pierwszym tomem z zamierzonego trójksięgu. Autorka jest bezlitosna dla czytelników, pozostawia bowiem bohaterkę na granicy życia i śmierci. Teraz musimy czekać na kolejne tomy nie wiadomo jak długo… Cierpliwość bywa nagradzana… Trzeba zaznaczyć, iż w bez mała 30-letniej historii Nagrody Krakowska Książka Miesiąca po raz pierwszy wyróżniony został komiks.

Janusz M. Paluch

O autorce

Aleksandra Herzyk – Ilustratorka i autorka komiksów. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej pierwszy pełnowymiarowy komiks Wolność albo śmierć toczy się w realiach Rewolucji Francuskiej. Poza fascynacją epoką oświecenia, autorka znana jest ze swojego zaangażowania w działania proekologiczne, szczególnie promocję energetyki jądrowej. Jest feministką, identyfikuje się ze społecznością osób aseksualnych, a jej głos ma duże znaczenie dla demaskowania body shamingu oraz transfobii w mediach. Wraz z Patrycją Wieczorkiewicz pracuje nad publikacją dotyczącą zjawiska inceli (lub: Jest współautorką książki Przegryw itp.). Od kilku lat publikuje swoje komiksy w sieci. Współpracowała m.in. z Amnesty International, Kampanią Przeciw Homofobii, Krytyką Polityczną, Magazynem Kontakt i TVN24. Tworzyła też ilustracje i komiksy do książek popularnonaukowych. Mieszka w Krakowie ze swoimi psami Zosią i Wojtkiem.