Okładka książki Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia

Nie mam nic do ukrycia

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Grudnia 2016

O książce

Pierwsza biografia jednej z najbardziej znanych polskich pisarek, królowej polskiej literatury dla dzieci. Wanda Chotomska napisała ponad dwieście książek, tysiące wierszy, setki piosenek, sztuk teatralnych, kabaretów i słuchowisk.

O autorce

Barbara Gawryluk - autorka

Barbara Gawryluk (1957), dziennikarka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci. Od 1991 roku związana z Radiem Kraków, w którym w ostatnich latach prowadzi audycje literackie. Jest autorką ponad 20 książek dla dzieci i kilkudziesięciu przekładów szwedzkiej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.

Barbara Gawryluk o początkach powstawania biografii Wandy Chotomskiej:

Wszystko zaczęło się od wywiadu radiowego.Zamarzył mi się powrót do dzieciństwa.
Do ukochanych książek z kolorowymi obrazkami, wierszy i opowiadań z ulubionymi bohaterami” – wspomina Barbara Gawryluk. „W Polsce właśnie powstawały nowe wydawnictwa, pojawiło się nowe pokolenie autorów. Rozmowa z Wandą Chotomską była początkiem moich radiowych programów
o literaturze dla dzieci, a potem pierwszych samodzielnych prób literackich. A po latach usłyszałam: Jeśli ty tej książki nie napiszesz, to kto ma to zrobić? Zawsze elegancka, świetnie uczesana, ubrana,
z perfekcyjnym makijażem i gustownie dobraną biżuterią. Zgrabna, szczupła i w doskonałej formie, zawstydzała niewyczerpaną energią młodszych kolegów marzących o odpoczynku po pracowitych dniach. I tylko tyle, a może aż tyle, wiedziałam o autorce, której książki pamiętałam z dzieciństwa,
a Jacek i Agatka stali się dla mnie na tyle ważni, że po latach dałam ich imiona moim dzieciom. Chciałam wiedzieć więcej, moja dziennikarska pasja nie pozwalała odpuścić”.

Wanda Chotomska i Barbara Gawryluk - wywiad

Z recenzji...

Autorka ponad dwustu wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, twórczyni przebojów m.in. zespołu Gawęda. Wanda Chotomska nie tylko udowadnia, że nie ma nic do ukrycia, ale też przypomina czytelnikom, z czym zmagali się literaci w ponurych stalinowskich czasach, jak radzili sobie z cenzurą, w jaki sposób humor pozwalał przetrwać przygnębiającą rzeczywistość.
Barbara Gawryluk, dziennikarka radiowa związana z Radiem Kraków, stworzyła żywy i fascynujący portret nie tylko powszechnie znanej twórczyni kultowej dobranocki Jacek i Agatka, ale też opisała jej dramatyczne losy wojenne, czasy od lat pięćdziesiątych, gdy debiutowała w „Świecie Młodych”, przez rozwój kariery w dobie PRL-u, jej liczne podróże – do Stanów Zjednoczonych, Chin, Australii, Meksyku, Indii – aż po współczesność. Nie bała się pytać o tematy trudne, często bolesne.
Znalazły się tu rozmowy nie tylko z samą bohaterką biografii, ale także wspomnienia Bohdana Butenki, Joanny Olech, Grzegorza Leszczyńskiego, Joanny Papuzińskiej, Grzegorza Kasdepke oraz córki, Ewy Chotomskiej.
Książka została uzupełniona o bogaty materiał zdjęciowy – z prywatnego archiwum bohaterki oraz wiersze publikowane m.in. w „Misiu” i „Świerszczyku”, ilustrowane przez najwybitniejszych polskich artystów.
„Jest to zapis rozmów, wspomnień, procesu odświeżania pamięci. Nie miałyśmy ambicji spisywania drobiazgowej biografii, bardziej interesowało nas odtworzenie klimatu towarzyszącego powstawaniu powojennych czasopism i książek oraz opisanie roli, jaką Wanda Chotomska przez lata odgrywała w popularyzacji literatury dla dzieci” – opowiada Barbara Gawryluk.