Okładka książki "Czarny hetman"
Okładka książki

Wydawnictwo Nisza
Warszawa 2022

Barbara Sadurska

Czarny hetman

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Grudnia 2022

O książce

Druga – po nagrodzonej Nagrodą Literacką im. Gombrowicza debiutanckiej „Mapie” – prozatorska książka Sadurskiej. Tu także w fascynujący sposób nakładają się na siebie odległe czasy i ludzkie losy.
„Dawno, dawno temu człowiek ujarzmił przyrodę, nie przezwyciężył jednak śmierci, bo nie wyeliminował ze swojego życia przypadku. Wymyślił zatem grę, czyli taką sytuację, w której zawsze z przypadkiem wygra. Jej teoretyczną realizacją są szachy, życiową zaś – wojna. W długim opowiadaniu Barbary Sadurskiej historia tych arcyludzkich sztuczek sięga prehistorii, a współcześnie zapętla się, nie znajdując ostatecznego rozwiązania. W dobrej literaturze, a taką jest proza Sadurskiej, wszystko, co prawdopodobne, pozostaje w piękny sposób nierozstrzygalne”.
Karolina Felberg

O autorce

Barbara Sadurska - prawniczka, pisarka. Mieszka w Krakowie. Za zbiór opowiadań pt. Mapa otrzymała Nagrodę im. W. Gombrowicza. Prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym UJ. Właśnie na rynku ukazała się jej kolejna książka pt. Czarny hetman (Nisza 2022). Jest drugą prozatorską książka Sadurskiej. Tu także w fascynujący sposób nakładają się na siebie odległe czasy i losy ludzi.