Okładka książki

Wydawnictwo Mando
Kraków 2019

Alosza Awdiejew

Polak z wyboru, czyli szczęśliwy Rosjanin nad Wisłą

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Września 2019

O książce

Dwie strony życia, dwa ustroje – jeden niesamowity los

Człowiek orkiestra, człowiek instytucja, kochany przez publiczność Alosza Awdiejew opowiada o tym, jak stał się Polakiem z wyboru. Jak przetrwał wojnę, dzięki komu odebrał „czerwone” wychowanie i dlaczego osiadł nad Wisłą.

Ale zaraz, czy łatwo zostać Polakiem? Alosza przeszedł tę drogę z ogromną pasją i determinacją. I nadal nie żałuje. Ponad pięćdziesiąt lat spędził w Polsce, od ponad ćwierćwiecza ma polskie obywatelstwo. Przygarnął go cały naród i Alosza liczy, że już go nie odda.

Ta książka to KAWAŁ historii Polski i Rosji w jednym tomie.

Jest człowiekiem słowa: badanego, mówionego, śpiewanego. Jako Profesor i Piosenkarz, jako Polak i Rosjanin, jako Myśliciel i Rozbawiacz – jest osobowością integralną.

prof. Jerzy Bralczyk

Łączy w sobie bezpruderyjną radość Wiosny i niedaremny smutek Jesieni. Ot, Zjawisko Przyrodnicze. Zjawisko – chłonę, podziwiam i dziękuję Komu Trzeba, że jest.

Andrzej Poniedzielski

Alosza to: profesor, polonista, anglista, felietonista, malarz, ogrodnik, pianista, mim, kucharz, karateka i tenisista w jednym. Znam go długo, ale po każdym wywiadzie, tak jak i po lekturze tej książki, dowiaduję się, że nie wiem o nim wszystkiego.

Henryk Sawka

O autorze

Alosza Awdiejew

ur. 1941 w Stawropolu. Jak sam o sobie mówi człowiek-instytucja i człowiek-orkiestra. Rosjanin z polskim obywatelstwem od 1967 roku mieszkający w Krakowie. To właśnie tu w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku trafił do kabaretu „Piwnica pod Baranami”, z którym związany jest do dziś. Profesor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, językoznawca, tłumacz, felietonista. Szerszej publiczności dał się jednak poznać jako piosenkarz, kabareciarz, aktor oraz artysta estradowy, który od lat zapełnia sale widowiskowe, prezentując własne recitale.