Okładka książki Żagiel na przełęczy

Wydawnictwo ZNAK
Kraków 2017

Katarzyna Włodyka De Simone

Żagiel na przełęczy

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Kwietnia 2018

O książce

Katarzyna Włodyka De Simone
Żagiel na przełęczy. Opowieść o innej Toskanii

Toskania jest kobietą, aniołem mocno stąpającym po ziemi

Wyrusz śladem toskańskich fortun, zsyłanych i odbieranych przez los, talentów poetyckich i malarskich, które wzbijają się i gasną, aby zyskać nieśmiertelność wieki później. Opowiedziana pięknym, poetyckim językiem historia baśniowego Prato i jego mieszkańców jest zwierciadłem, w którym odbija się to, co najcenniejsze: sztuka, miłość i pasja.

Julia Wollner, magazyn śródziemnomorski „Lente”

"Żagiel na przełęczy" Katarzyny Włodyki De Simone nie opowiada o „innej Toskanii”, ale o Toskanii właściwej. O Toskanii najpiękniejszej, bo rozjaśnionej powrotami; ziemi, z której najpierw się ucieka, ale na koniec zawsze wraca, jak robili to Curzio Malaparte, Francesco Datini czy Filippo Lippi. Wspólne wątki ich losów, opisane lekko stylizowanym językiem, splatają się niespodziewanie ciasno, tworząc osnowę prowadzącą nas po ulicach słynącego z włókiennictwa Prato. Razem z autorką podążamy za tą nicią połączonych istnień, ciesząc się słowem. Urzeka ono znaczeniem, dźwiękiem i barwą; my obracajmy je w myśli i próbujmy zachować na dłużej.

Maciej A. Brzozowski, autor książek Włosi. Życie to teatr i Boskie. Włoszki, które uwiodły świat

Książkę Katarzyny Włodyki de Simone otwiera cytat z wiersza Zbigniewa Herberta. I słusznie, bo autorka w podobnie malarski, porywający sposób kreśli nam wizję „innej Toskanię" – nie tę znaną z filmów czy blogów, piękną, kolorową, sielankową. To Toskania silnych osobowości, Toskania ukazana nie z perspektywy Florencji, ale włoskiego odpowiednika Manchesteru czy Łodzi – Prato. Fascynująca, żywiołowa, urzekająca. Jak "Żagiel na przełęczy".

Źródło Wydawnictwo ZNAK
http://www.wydawnictwoznak.pl/

O autorze

Katarzyna Włodyka de Simone jest córką profesora prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, obywatelką Włoch, zamieszkałą w Prato, niedaleko Florencji. Już zbiór esejów „Teatr ciszy i inne włoskie pejzaże podróżne” zwrócił uwagę na jej niepospolity talent eseistyczny i znakomitą erudycję. „Żagiel na przełęczy. Opowieść o innej Toskanii” porzuca obraz tej krainy z folderów turystycznych, ukazując kulturową przeszłość tej krainy, a także tej części Europy. Świetny styl wieńczy ten niezwykły utwór.

Jan Pieszczachowicz