Okładka książki "Życie, bierz mnie"
Okładka książki

Wydawnictwo Literackie
Kraków 2021

Jarek Szubrycht

Życie, bierz mnie. Biografia Andrzeja Zauchy

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Grudnia 2021

O książce

To trzecia książka o Andrzeju Zausze, ale ta – autorstwa Jarka Szubrychta, opublikowana w 30. rocznicę śmierci wokalisty, wydaje się być na długie lata ostatnią. Tak jest kompletna, obszerna, tak wnikliwie opisuje życie artysty, początki kariery i jej jakże niełatwy przebieg. A gdy już wydawało się, że dla Andrzeja Zauchy świat estrady i scen muzycznych się otworzył, nastąpił dramat…

Ten dramat, znany dobrze, sygnalizuje nam autor w kolejnych rozdziałach, by dopiero na końcu go opisać, bez zbędnych słów, patosu, komentarzy… To w ogóle książka znakomicie napisana, z wręcz literackim wstępem, świetnie skomponowana, zarazem przejrzyście dokumentująca niemal trzy dekady bycia w środowisku muzycznym wyjątkowego artysty – może zbyt prostolinijnego, może niezbyt konsekwentnego w prowadzeniu swej kariery, może zbyt szybko rezygnującego z ambitnych celów, bo trzeba było utrzymać rodzinę… Ileż świetnych pomysłów, oczywiście często nie z jego winy, nie zostało zrealizowanych przez tego nadzwyczaj utalentowanego wokalistę, muzyka, aktora… Artystę, który miał gigantyczny talent i za mało szczęścia.

Teraz miał szczęście do kolejnego biografa, który przygotował książkę starannie, mając do pomocy ponad 60 rozmówców – w tym ukochaną ciocię artysty i córkę Agnieszkę. Powstała praca wyczerpująco opowiadająca o Zausze, a zarazem znakomicie oddająca życie muzyczne Krakowa lat 60., 70. i 80. XX wieku i książka atrakcyjnie wydana przez Wydawnictwo Literackie.

Te wszystkie jej walory sprawiły, że jednogłośnie została Krakowską Książką Miesiąca grudnia.

Wacław Krupiński

O autorze

Jarek Szubrycht (ur. 1974) - dziennikarz „Gazety Wyborczej” specjalizujący się w kulturze popularnej, głównie muzyce, autor książek, m.in. wywiadu rzeki z Marylą Rodowicz, opowieści o Czesławie Mozilu i biografii zespołu Vader; twórca i redaktor naczelny magazynu „GaMa” (wcześniej „Gazeta Magnetofonowa”). Publikował w„Polityce”,„Przekroju”, obu wcieleniach „Machiny” i „Filmie”, prowadził autorską audycję w Off Radiu Kraków. Były wokalista metalowy.