Okładka książki Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia
Okładka książki: Barbara Gawryluk, Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia
Logo Wydawnictwo Marginesy

Wydawnictwo Marginesy
Kraków 2016

Barbara Gawryluk

Wanda Chotomska.
Nie mam nic do ukrycia

Nagroda Krakowskiej Książki Miesiąca Grudnia 2016

O książce

Pierwsza biografia jednej z najbardziej znanych polskich pisarek, królowej polskiej literatury dla dzieci. Wanda Chotomska napisała ponad dwieście książek, tysiące wierszy, setki piosenek, sztuk teatralnych, kabaretów i słuchowisk.

O autorce

Barbara Gawryluk - autorka

Barbara Gawryluk (1957), dziennikarka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci. Od 1991 roku związana z Radiem Kraków, w którym w ostatnich latach prowadzi audycje literackie. Jest autorką ponad 20 książek dla dzieci i kilkudziesięciu przekładów szwedzkiej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.

Barbara Gawryluk o początkach powstawania biografii Wandy Chotomskiej:

Wszystko zaczęło się od wywiadu radiowego.Zamarzył mi się powrót do dzieciństwa.
Do ukochanych książek z kolorowymi obrazkami, wierszy i opowiadań z ulubionymi bohaterami” – wspomina Barbara Gawryluk. „W Polsce właśnie powstawały nowe wydawnictwa, pojawiło się nowe pokolenie autorów. Rozmowa z Wandą Chotomską była początkiem moich radiowych programów
o literaturze dla dzieci, a potem pierwszych samodzielnych prób literackich. A po latach usłyszałam: Jeśli ty tej książki nie napiszesz, to kto ma to zrobić? Zawsze elegancka, świetnie uczesana, ubrana,
z perfekcyjnym makijażem i gustownie dobraną biżuterią. Zgrabna, szczupła i w doskonałej formie, zawstydzała niewyczerpaną energią młodszych kolegów marzących o odpoczynku po pracowitych dniach. I tylko tyle, a może aż tyle, wiedziałam o autorce, której książki pamiętałam z dzieciństwa,
a Jacek i Agatka stali się dla mnie na tyle ważni, że po latach dałam ich imiona moim dzieciom. Chciałam wiedzieć więcej, moja dziennikarska pasja nie pozwalała odpuścić”.

Wanda Chotomska i Barbara Gawryluk - wywiad

Z recenzji...

Autorka ponad dwustu wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży, audycji radiowych i telewizyjnych, twórczyni przebojów m.in. zespołu Gawęda. Wanda Chotomska nie tylko udowadnia, że nie ma nic do ukrycia, ale też przypomina czytelnikom, z czym zmagali się literaci w ponurych stalinowskich czasach, jak radzili sobie z cenzurą, w jaki sposób humor pozwalał przetrwać przygnębiającą rzeczywistość.
Barbara Gawryluk, dziennikarka radiowa związana z Radiem Kraków, stworzyła żywy i fascynujący portret nie tylko powszechnie znanej twórczyni kultowej dobranocki Jacek i Agatka, ale też opisała jej dramatyczne losy wojenne, czasy od lat pięćdziesiątych, gdy debiutowała w „Świecie Młodych”, przez rozwój kariery w dobie PRL-u, jej liczne podróże – do Stanów Zjednoczonych, Chin, Australii, Meksyku, Indii – aż po współczesność. Nie bała się pytać o tematy trudne, często bolesne.
Znalazły się tu rozmowy nie tylko z samą bohaterką biografii, ale także wspomnienia Bohdana Butenki, Joanny Olech, Grzegorza Leszczyńskiego, Joanny Papuzińskiej, Grzegorza Kasdepke oraz córki, Ewy Chotomskiej.
Książka została uzupełniona o bogaty materiał zdjęciowy – z prywatnego archiwum bohaterki oraz wiersze publikowane m.in. w „Misiu” i „Świerszczyku”, ilustrowane przez najwybitniejszych polskich artystów.
„Jest to zapis rozmów, wspomnień, procesu odświeżania pamięci. Nie miałyśmy ambicji spisywania drobiazgowej biografii, bardziej interesowało nas odtworzenie klimatu towarzyszącego powstawaniu powojennych czasopism i książek oraz opisanie roli, jaką Wanda Chotomska przez lata odgrywała w popularyzacji literatury dla dzieci” – opowiada Barbara Gawryluk.